Saņemiet speciālista konsultāciju?
- Izvēlieties tuvāko filiāli.
- Sazinieties ar menedžeri vai atstājiet savus kontaktus.
Īpaši pļaujai nepateicīgais lietainais laiks, kas bija pagājušajā gadā- radīja lauksaimniekiem lielus zaudējumus. Tas pamudināja padomāt par efektīvākiem ražas novākšanas veidiem. Atkal tika skatīts jautājums: ko darīt, lai labības novākšanas darbi noritētu ātrāk un kombaini neiestigtu izmirkušajā augsnē? Pēc 2017. gadā gūtās mācības ne viens vien lauksaimnieks un lauksaimniecības uzņēmums Baltijas valstīs atgriezās pie rotora kombainiem ar kombinētām ķēžu šasijām. Šī tehnika jau ne vienu vien sezonu izglābj Lietuvas, Latvijas un Igaunijas lauksaimniekus.
Panevēžas rajonā, Naujamiešča ciemā saimniekojošais Mariuss Ragažinsks savos 400 hektāros audzē rapsi, kviešus, miežus, vasaras kviešus, ķimenes. Ražu viņam jau divas sezonas veiksmīgi novākt palīdz gandrīz pirms trīs gadiem iegādātais rotora „Case IH” kombains ar kombinētu kāpurķēžu šasiju. Lauksaimnieku šo kombainu iegādāties pamudināja ražas novākšanas pieredze mitrā laikā.
„Vienu gadu bija ļoti slapjš. Ja ne kāpurķēžu kombains, 150 hektāri labības paliktu nenokulti. Turklāt kāpurķēdes šādai jaudīgai tehnikai tiešām ir vajadzīgas. Kombainam ir liels svars un pilns bunkurs. Braucot riteņi stipri sapresē augsni, bojājot laukus un samazinot ražu. Savā kooperatīvā izvēlamies tikai kāpurķēžu kombainus,” – skaidro Panevēžas rajona iedzīvotājs.
Rotora kombainu M. Ragažinsku pamudināja izvēlēties vairākas šīs tehnikas priekšrocības. „Maz kustīgu detaļu, vienkāršā konstrukcija palīdz samazināt ekspluatācijas izdevumus. To apstiprina arī veiktie pētījumi. Turklāt, kuļot ar rotoru, netiek sašķelti graudi, tiek nodrošināta labāka ražas kvalitāte,” – rotora kombaina priekšrocības uzskaita lauksaimnieks.
Kāpurķēžu kombaini nav jaunums arī Latvijas lauksaimniekam Fridriham Hassem. Visi četri pašlaik izmantotie kombaini ir kāpurķēžu šasiju. Jaunākais pirkums – vairāk nekā pirms diviem gadiem iegādāts rotora kombains „Case IH”. Visa šī tehnika tiek izmantota saimniecībā, kurā ir vairāk nekā 2,5 tūkst. hektāru apstrādājamās zemes, kurā lauksaimnieks audzē gan vasaras, gan ziemas kviešus, kā arī vasaras un ziemas rapsi, auzas, pupas un zirņus.
„Kāpurķēžu šasija ir ļoti efektīva, ja augsne ir slapja. Turklāt rotora „Case IH” kombainā labāk balansēta kāpurķēžu šasija, turklāt tam ir desmitreiz mazāk siksnu nekā citiem mūsu rīcībā esošajiem kombainiem. Tas ievērojami samazina ekspluatācijas izdevumus. Tieši šī kombaina iezīme mums palīdzēja izlemt, kādu jaunu kombainu iegādāties,” – saka Latvijas lauksaimnieks.
Kviešus, miežus, rapsi, eļļas kaņepes un citus graudaugu kultūraugus audzējošais Igaunijas lauksaimnieks Urmas Puusepp savā saimniecībā izmanto četrus kombainus. 4,5 tūkst. hektāru zemes apstrādei viņam vajadzīga jaudīga un produktīva tehnika. Rotora „Case IH” kombainus ar kāpurķēžu šasijām viņš sāka izmantot pirms diviem gadiem.
„Rotora kombaina priekšrocības – liela jauda, bet kāpurķēžu šasija palīdz novākt ražu arī mitrā laikā. Sausā laikā kāpurķēdes nav vajadzīgas, tomēr pagājušajā gadā, kad ražas novākšanas laikā augsne bija stipri izmirkusi, kombains ar kāpurķēžu šasiju mums palīdzēja izglābt lielu daļu ražas. Ar šiem kombainiem varējām iebraukt visos savos laukos, ko nevarējām izdarīt ar kombainiem ar riteņu šasiju. Pēdējos divos gados patiesi esam izjutuši vajadzību pēc šādiem kombainiem,” – saka Igaunijas lauksaimnieks.
„Par pagājušā gada ražas novākšanas rezultātiem sūdzēties nevarēja tie, kas bija iegādājušies jaudīgus kāpurķēžu kombainus. Daudzi pārliecinājās, cik jaudīgi arī mitrā laikā var būt rotora kombaini ar kāpurķēžu šasijām. Šie lauksaimnieki varēja īsā laikā novākt ražu, vienlaikus saglabājot tās kvalitāti. Lieliski, ka šogad gan Lietuvā, gan Latvijā un Igaunijā esam izjutuši interesi par šo tehniku – daudzi ir nolēmuši investēt tieši šāda veida kombainos. Pieprasījums pēc „Case IH” kombainiem ar kombinēto kāpurķēžu šasiju šogad palielinājies vairākas reizes. Ir acīmredzams, ka rotora kombainu tirgus palielinās tieši šo mašīnu priekšrocību dēļ.
Pēdējā laikā investīciju tendences kliedē mītu, ka rotora kombaini nav piemēroti darbam mitrā laikā. Šī mīta cēlonis ir tas, ka sākotnēji tie bija paredzēti kukurūzas novākšanai. Tomēr pieredze rāda, ka rotora kombaini lieliski strādā valstīs ar lietainu klimatu, kas atrodas tālāk uz ziemeļiem no Lietuvas – tādās kā Latvija un Igaunija.
Jāsecina, ka „Case IH” rotora kombaina tehnoloģija tiek izmantota jau četras desmitgades. Sākumā to vajadzēja nepārtraukti pilnveidot, bet pēdējoreiz rotora konstrukcijas pilnveidota 2008. gadā, kad tika samazināts rotora diametrs, paaugstināti uz rotora uzmontētie spriguļi, tādējādi palielinot vietu kombainā nonākošajai masai. Tas ļāva ievērojami palielināt kombaina caurlaidību un ražīgumu.
„Rotora kombaina kulšanas pamatprincips ir saglabājies tas pats – kuļamajā masā notiek berze. Tas, ka uz šo pašu principu balstīta tehnoloģija tiek izmantota tik ilgu laiku un tā pēc būtības netika pilnveidota gandrīz visu pagājušo desmitgadi, apliecina šīs tehnoloģijas uzticamību, un tā vienmēr dažādos apstākļos lieliski iztur visas ražas novākšanas pārbaudes. Tāpēc šo kombainu popularitāte palielinās – tie joprojām interesē gan lielus, gan mazus lauksaimniecības uzņēmumus”.
Kāpurķēžu šasijas vispirms tika izmantotas, ražojot traktorus, un visā to pastāvēšanas laikā šāda tipa šasijas popularitāte nemazinājās, taisni pretēji – to sāka izmantot arī kombainu konstrukcijā. Kāpurķēžu lietojums ir divējāds: to uzdevums ir gan pasargāt augsni no stipras sablietēšanas, ko rada arvien pieaugošā traktora masa, gan tehniku no iestigšanas mitrā laikā.
„Ja kombains neiestieg, tiek ieekonomēts ne tikai dārgais pļaujas laiks, bet arī netiek izārdīti lauki – pēc pļaujas tos nevajag īpaši sakārtot – tādējādi tiek samazināti saimniecības izdevumi. Kāpurķēžu šasijas konstrukcija kombainiem tiek izmantota jau vairākas desmitgades, tomēr tās popularitāte īpaši palielinājās pēdējo 5–6 gadu laikā. Kāpurķēžu konstrukcija tikusi pilnveidota. Piemēram, „Case IH” kombainu amortizējošo kāpurķēžu konstrukcija uzskatāma par vienu no progresīvākajām vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, šim kombainam vienas kāpurķēdes atbalsta laukums ir lielākais no tirgū pieejamajiem analogiem – 1,49 m2. Otrkārt, kombaina svars ir novirzīts uz kāpurķēdes centru, tādēļ kombains slapjā augsnē tiek celts uz augšu kustības virzienā un negrimst, tā īpaši uzlabojot kombaina caurbraucamību’’.
Saņemiet speciālista konsultāciju?
Dotnuva.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.
Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.